MG+MSUM

MG+ | UMETNIKOVE ZGODBE

Cikel delavnic ob začasnih razstavah v Moderni galeriji (MG+, Cankarjeva 15) je prilagojen starosti in zanimanju (pred)šolskih otrok.

Zanimive zgodbe iz življenja umetnikov nas popeljejo v svet umetnosti 20. stoletja. Na delavnicah raziskujemo različne likovne tehnike in izrazna sredstva, se učimo gledati umetnine in razmišljati o umetnosti.

 

OPOZORILO: Poleg aktualne delavnice lahko za svoj obisk izberete tudi eno izmed preteklih delavnic Umetnikove zgodbe - delavnice so vsebinsko vezane na umetniška dela iz stalne zbirke in so zato del naše stalne ponudbe. Več informacij o samih delavnicah najdete v spodnjem arhivu.

 

 

AKTUALNA  DELAVNICA

delavnica ob razstavi DRAGA TRŠARJA

(junij ‒ september 2018)

Skupaj bomo raziskovali nenavaden umetniški svet kiparja Draga Tršarja, ki v svojih kipih mojstrsko ujame ne le zanimive in raznolike človeške figure, temveč tudi čas in prostor, v katerem njegovi liki živijo. Kako likovno lahko upodobimo čas? Kdo je Janica? Kaj na razstavi počne velikanski Jo-Jo? Čaka nas veliko raziskovanja, igranja, kiparjenja, modeliranja, oblikovanja, lepljenja in barvanja zato s sabo prinesite primerna oblačila.

Vodstvo z delavnico traja približno dve uri in je prilagojeno potrebam in zmožnostim skupin. V skupini je lahko največ 30 otrok. Prijave na: izobrazevanje@mg-lj.si.

 

 

ARHIV  DELAVNIC

delavnica ob razstavi MARIJA PREGLJA

(december 2017 ‒ maj 2018)

 

Mitološka bitja in čudežne pošasti so redni gosti (slikarskih) omizij umetnika Marija Preglja. Skupaj si bomo ogledali Pregljeva nenavadna omizja in jih primerjali z upodobitvami omizij drugih umetnikov na naši stalni razstavi. Pogovorili se bomo o tem, kako nas mize v našem domu povezujejo ali ne-povezujejo, nato pa še prisluhnili pravljici, ki govori o eni sami Mizici.

Pogrinjanja se bomo lotili tudi sami! Oblikovali bomo in okrasili skodelice, krožnike in kozarce, izdelali in poslikali svoje prte ter vse skupaj povezali v skupinsko prostorsko instalacijo.

 

 

delavnica ob razstavi DUŠANA TRŠARJA

(september ‒ november 2017)

 

Dušan Tršar je umetnik, ki raziskuje in uporablja različne materiale ter jih povezuje v nenavadne odnose in oblike. Njegove svetleče skulpture so tudi med prvimi umetninami, ki pritegnejo prozornost na stalni postavitvi umetnosti 20. stoletja v Moderni galeriji.

Zato nas na delavnicah čaka prava svetlobna poslastica! Druženje bomo pričeli v zatemljenih muzejskih prostorih, kjer si bomo ogledali umetnikove svetleče skulpture, potem pa se lotili izdelave lastnih prostorskih instalacij, ki se bodo svetile v temi.

 

 

delavnica ob razstavi ANDRAŽA ŠALAMUNA

(januar ‒ april 2017)

 

Komu je bizon padel v kavo? Zakaj je bizon padel v kavo? Kako lahko sploh bizon pade v kavo?

Odgovore bomo poiskali na razstavi Andraža Šalamuna, ki nam z lahkoto približa umetniški svet tega skrivnostnega, nenavadnega, duhovitega, igrivega slikarja. Občudovali bomo velikost slikarskih platen, na katerih vladajo divji, svobodni bizoni, neznane morske globine, igrivi oblaki, močna sonca in se tudi sami preizkusili v slikanju na velikih površinah.

 

 

delavnica ob razstavi BOGOSLAVA KALAŠA

(december 2015 ‒ marec 2016)

 

Miza, pogrnjena s pisanim prtom, na njej pa skleda polna sadja. Na robu mize očala in čajnik poln čaja. Tam na sredi balkona pa rdeča mizica, na njej rdeča knjiga in sočen kos lubenice... vse to nas čaka na retrospektivi slikarja Bogoslava Kalaša.

Kalaš skrbno izbere predmete in določi kje in kako bodo stali, nato pa vse skupaj fotografira. S strojem za slikanje, ki ga je sam izumil, fotografijo poveča in prenese na platno.  To posebno tehniko slikar imenuje aerografija. Tudi mi se bomo lotili iskanja predmetov okoli nas, jih postavljali v različne kompozicije, fotografirali in jih na podlagi fotografij tudi naslikali. Le kam nas bodo naša tihožitja popeljala?

 

 

delavnica ob razstavi KOLEKTIVA NSK

(maj ‒ avgust 2015)

 

Umetniki svoje ideje izražajo skozi simbole, včasih uporabijo barvo, s katero ponazorijo idejo ali občutenje, drugič uporabijo simbole, različne geometrijske oblike ali celo črte. V vizualnem ustvarjanju vseh skupin NSK-ja srečujemo veliko simbolov, ki se navezujejo na različna obdobja slovenske zgodovine in umetnosti ali na nacionalno identiteto. Nam skodelica kave, srp, križ, bobnarček ali rogovje kaj pomenijo?

Ob vodenem ogledu razstave bomo odkrivali posebne znake in simbole, načine kako so predstavljeni in kakšen odnos imajo do umetnosti, države in družbe. Vprašali se bomo kaj nam lahko tudi danes sporočajo ter se na delavnici prepustili nikoli dolgočasni igri s simboli.

 

 

delavnica ob razstavi TADEJA POGAČARJA

(november 2014 ‒ februar 2015)

 

Predstavljajte si muzej, v katerem osebje na vhodu zaradi varnosti in nadzora zahteva od vas prstni odtis ter ga potem analizira, klasificira in arhivira. Bi dali svoj prstni odtis ali bi se presenečeno obrnili in odšli?

Nekaj let nazaj so to doživeli obiskovalci našega muzeja! Na razstavi bomo poiskali  njihove prstne odtise, ki pričajo o tej umetniški akciji ter ostale zanimive projekte, s katerimi se umetnik v imenu P.A.R.A.S.I.T.E. muzeja že dvajset let naseljuje v telesa drugih muzejev in postavlja vprašanje, kako delujejo? Spraševali se bomo o načinih izražanja sodobnih umetnikov, kaj je performans, kako nastanejo umetniške akcije in kaj pomeni site-specific.

Tudi sami bomo izvedli umetniško akcijo - raziskali kako deluje Moderna galerija in z materialom, ki ga najdemo naredili muzejske parazite!

 

 

delavnica ob razstavi BOŽIDARJA JAKCA

(junij ‒ oktober 2014)

 

Pogled s strehe je posebno doživetje! Razširi nam obzorje, oddalji nas od vsakdanjih podrobnosti, nova perspektiva na svet okoli nas pa nam vzbudi domišljijo. Božidar Jakac je bil posebej očaran nad razgledom z vrha nebotičnikov velikih ameriških mestih, kjer je s svojim fotoaparatom beležil velemestno vzdušje.

Tudi mi se bomo poigrali s pogledom z vrha nebotičnika. Z malo domišljije, barve, reciklažnega materiala in lepila se bomo v hipu znašli na enem od mestnih nebotičnikov in izdelali velikanske prostorske (mestne) instalacije.

 

 

delavnica ob razstavi ilustracij MARIJA PREGLJA

(september 2013 ‒ november 2014)

 

Ali že poznate zgodbe o Odiseju, kralju Itake in pogumnemu junaku trojanske vojne?
Ilustracije Marija Preglja na stalni razstavi Moderne galerije nam bodo pomagale, da zajadramo po grškem morju, spoznamo grške bogove in nevarna mitološka bitja ter podoživimo Odisejeve dogodivščine. Vprašali se bomo, kaj bi se zgodilo Odiseju, če bi se danes opogumil za takšno potovanje? Izmislili si bomo sodobna mitološka bitja in jih izdelali iz reciklažnih materialov.

 

 

delavnice ob razstavi GABRIJELA STUPICE

(december 2013 ‒ maj 2014)

 

Druženje s slikarjem Gabrijelom Stupicom pomeni veliko rezanja, lepljenja, risanja in barvanja! Odločite za eno izmed delavnic: ATELJE, MIZA Z IGRAČAMI, ČRNO BELI SVET, FLORA ali TEATRUM MUNDI in rezervirajte želeni termin.

Ogledali si bomo razstavljene kolaže in spoznali posebne slikarske tehnike, ki jih je Stupica uporabljal. Pokukali bomo v Stupičin atelje in poiskali igrače, ki jih je v njem pustila slikarjeva hčerka Lucija ter se poskusili v nekaterih igrah, ki jih najdemo na mizi. Animirali bomo najpogostejše slikarjeve motive, izdelovali rožne vence, ustvarjali kolaže velikih formatov in se vprašali, kako slikati samo z eno barvo?

 

 

delavnica ob razstavi MARKA ŠUŠTARŠIČA

(februar 2013 ‒ september 2013)

 

Lebdeče figure, vaze, mize, omare in skrinje, pisane razglednice, časopisni izrezki, nenavadni interierji in hribovite pokrajine... Umetniški svet Marka Šuštaršiča, enega najzanimivejših slovenskih slikarjev 20. stoletja, je poln skrivnostnih predmetov in zgodb.

Skupaj bomo pokukali, kdo se skriva za zavesami in kaj se nahaja za priprtimi vrati. Pospravili bomo razmetane omare, sprehodili se bomo po zelenih hribih Šuštaršičevih slik in spoznali osebe na njih. Na ta način bomo odkrili umetnikov skrivnostni proces slikanja, naučili se bomo, kaj so slikarske tehnike in spoznali, kaj vse je potrebno za nastanek (na videz enostavnega) umetniškega dela.

Na delavnicah bomo izdelovali kolaže. Navdih za njih bomo poiskali v zadnjih dveh fazah Šuštaršičevega ustvarjanja - fazi slikanic in zeleni fazi.

 

 

delavnica ob razstavi MARKA POGAČNIKA

(junij 2012 ‒ december 2012)

 

Ali ste kdaj spoznali škrata, vilo, angela ali duhca? Umetnik Marko Pogačnik pravi, da jih velikokrat sreča, vendar so tako zelo hitri in dobro skriti, da jih je s fotoaparatom nemogoče ujeti. Zato ima pri sebi vedno svinčnik in blokec, da jih lahko nariše, dokler so mu še sveži v spominu.

Ker nas je zelo zanimalo kako izgledajo, je padla odločitev, da jih bomo poiskali tudi mi! Na razstavi si bomo ogledali Markove risbe hišnega škrata, duha mladega hrasta, nimfe iz ribnika, angela časa, cvetnih vil in se podali v raziskovanje muzejskih prostorov! S seboj bomo imeli svinčnike, barvice in ostale pripomočke za iskanje teh nenavadnih bitij. Naučili se bomo tudi hitrega risanja, da bomo z lahkoto ujeli njihove podobe.