V razstavni seriji Komentar v pritličnem razstavnem prostoru Muzeja sodobne umetnosti Metelkova tokrat predstavljamo performans umetnice in romske aktivistke Selme Selman You Have No Idea (Dan volitev) (2020).
V performansu, ki ga je izvedla že večkrat v različnih kontekstih, umetnica vztrajno kriče ponavlja naslovno frazo. Ta se nanaša na njene identitetne okoliščine in na pogoje, ki botrujejo marginalizaciji njene večplastne identitete. Selman se pojavlja kot ženska, Rominja, umetnica, priseljenka v Nemčiji in ZDA. Njena presečna in hibridna identiteta se v performansu izpostavlja v odnosu do hegemonih struktur moči, ki jo sistematično potiskajo na rob in ji jemljejo enakopravnost. Krik »Nimate pojma!« odzvanja kot krik marginaliziranih posameznic_kov, katerih življenje in identiteta sta (pre)pogosto nerazumljena in sistemsko zatirana.
Ena ključnih uprizoritev performansa je nastala v kontekstu zaostrenih družbenopolitičnih razmer ob ameriških predsedniških volitvah leta 2020. Na dan volitev je Selman performans izvedla sredi Washingtona: med hojo po eni glavnih mestnih ulic je kričala mantro performansa in pritegnila pozornost mimoidočih in novinarjev, ki so poročali o volitvah in spremljajočem nemiru zaradi ogroženih delavskih, človekovih in reproduktivnih pravic.
Delo Selme Selman danes močno odzvanja tudi v slovenskem kontekstu, zlasti v luči razširjene moralne panike in romofobije. Tragični dogodki, ki so se zgodili leta 2025 v Novem mestu, so spodbudili nestrpnost do romske manjšine v Sloveniji. Konkreten učinek slednjega je bilo tudi sprejetje novega zakona na področju varnosti, t. i. Šutarjevega zakona. Zakon je formaliziral mehanizme kolektivnega kaznovanja romske skupnosti in neenakopravno finančno in materialno prizadel eno najbolj zapostavljenih in socialno izključenih družbenih skupin v Sloveniji.
Performans You Have No Idea učinkuje kot srdit odgovor na tovrstne okoliščine. Njena mantra danes odzvanja kot univerzalna gesta upora proti dejstvu, da hegemone strukture svojo moč vztrajno udejanjajo v zgodovini in sodobnosti z represijo nad najranljivejšimi člani skupnosti.
Delo je razstavljeno v okviru serije Komentar z dovoljenjem umetnice.
Selma Selman (Bihać, 1991) je umetnica in romska aktivistka. Diplomirala je na Oddelku za slikarstvo na Univerzi v Banji Luki in magistrirala iz transmedijskih, vizualnih in uprizoritvenih umetnostih na Univerzi Syracuse v ZDA. Njeno delo izhaja iz osebnih izkušenj sistemskega zatiranja, ki ga doživlja kot ženska romskega porekla, ter kritično obravnava družbene stereotipe in represivne mehanizme. Selman s svojo prakso stremi k zaščiti in opolnomočenju žensk ter razbijanju predsodkov, ki njeni skupnosti odrekajo pravico do samoizražanja.
Selman prebiva med Evropo in ZDA. Svoja dela je predstavila v številnih mednarodnih institucijah in na bienalih po svetu (Stedelijk Museum, Gropius Bau, Hamburger Banhof, documenta fifteen, Manifesta 14) ter zanje prejela številne mednarodne nagrade.