MG+MSUM

MG+ | RAZSTAVA | Četrt stoletja pajkca Ajkca

 

MG | 15.–26. januar 2025

Četrt stoletja pajkca Ajkca | razstava otroških slik

 

Projekt Ajkec pri restavratorjih se je začel izvajati leta 1999/2000 na pobudo Tamare Trček Pečak, ki je bila takrat vodja oddelka za konserviranje-restavriranje v Narodni galeriji. Namen delavnic je bil otrokom in mladostnikom približati problematiko konserviranja, restavriranja ter varovanja umetniških del. Te delavnice so skozi leta postale prepoznane kot ključni izobraževalni program, ki združuje umetnostno ustvarjanje in ozaveščanje o pomembnosti ohranjanja kulturne dediščine. V prvih letih projekta so nastale tudi tri knjižice, trije videi v produkciji Narodne galerije in TV SLO in serija z naslovom Ajkec pri restavratorjih. S pomočjo lika pajkca Ajkca, ki simbolizira konservatorje-restavratorje, so otroci na dostopen način spoznali postopke varovanja umetnin, tehnologije ustvarjanja umetniških del ter vzroke za njihovo propadanje. Delavnice so potekale v Narodni galeriji in na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani.  V okviru projekta Od blizu, Ajkec v zadnjih desetih letih sodeluje tudi z Moderno galerijo (MG+MSUM). V 25 letih so Ajkčeve delavnice nagovorile več generacij mladih umetnikov in kulturnih ustvarjalcev.

 

Sprva smo se v okviru delavnic spoznavali predvsem z različnimi materiali, iz katerih so zgrajena umetniška dela, v zadnjem času pa znanje o tehnologiji nastajanja umetnin ter vzrokih za propadanja le-teh povezujemo še z značilnostmi posameznih obdobij v umetnosti. Do sedaj smo se srečali s slikami na platnu in lesu, z glino, mozaikom in pravo fresko, naslovi delavnic glede na obravnavana obdobja pa so bili: Ajkec in Emona, Ajkec med zemljami in zlatom, Ajkec in razpoka do baroka, Impresionistična slika – dežela vtisov in Ajkec z drobnogledom. Zadnji dve temi sta bili na programu tudi v zadnjih dveh letih, dela teh delavnic pa so na ogled na pričujoči razstavi v Moderni galeriji. Prihodnje leto naši muzeji pripravljajo pomembno razstavo slik naših baročnih slikarjev. Zato načrtujemo konec junija delavnico, ki se bo posvečala temu obdobju.

 

Ajkčeve delavnice so v 25 letih postale prepoznan projekt za otroke in mladostnike, saj so jim na dostopen način približale svet konserviranja in ohranjanja kulturne dediščine. Tesno so povezane tudi z Društvom restavratorjev Slovenije in ves čas vključene tudi v Konservatorsko-restavratorsko Transverzalo. Delavnice že od vsega začetka podpira Rotary Club Ljubljana in s svojim prispevkom omogoča udeležbo otrokom in mladostnikom, ki bi si te delavnice sicer težko privoščili. Projekt je še posebej pomemben, ker vključuje tudi najmlajše in otroke, ki potrebujejo prilagoditve, kar povečuje njegovo družbeno vrednost, prispeva k trajnosti in razširja možnosti dostopa do izobraževanja na področju umetnosti.

 

Vodja projekta | Tamara Trček Pečak

Koordinatorka projekta | Mateja Vidrajz

Vodenje delavnic | Tamara Trček Pečak v sodelovanju z Anastasijo Knez, Saro Štorgel in Niko Zupančič

 

 

 

Priporočamo