Program je del spletne akcije #naprejvpreteklost Skupnosti muzejev Slovenije. Vabljeni, da med 9. in 15. decembrom 2025 z nami odpotujete Naprej v preteklost. Skupaj bomo razmišljali o muzejih kot prostorih dialoga, druženja, sprememb, srečevanja, kritičnega razmišljanja, sprejemanja, učenja ...
Program MG+MSUM
Torek, 10. 12. 2024 | Elena Fajt: Kazen brez zločina, 14. 7. 1944, zlatenje umetniškega dela (posnetek performansa)
Pri procesu kolektivnega zlatenja umetniškega dela Elene Fajt je šlo za simbolično gesto prevrednotenja zgodovine in premislek o procesih kaznovanja in družbenega nasilja nad ženskami. Pri dogodku so sodelovale Elena Fajt, Jasmina Ferček, Aleksandra Saška Gruden, Mojca Senegačnik, Zvonka T Simčič, Martina Vovk in Maja Zupanc. Performans je potekal v okviru razstave Vedno na voljo v Moderni galeriji.
Elena Fajt je umetnica, oblikovalka in kostumografinja. Poleg oblikovalskega dela se umetnica udejstvuje tudi v polju vizualne umetnosti, kjer je znana zlasti po projektu Lasnine, ki ga razvija od leta 2000.
Četrtek, 12. 12. 2024 | KLUB MINIMALISTOV | Na čigavi strani si? (projekcija otroškega filmčka v tehniki stop-motion animacije, ki je nastal na delavnici v +MSUM-u ob razstavi Ozvezdja mnogoterih želja)
Sobota, 14. 12. 2024 | PREPIH | Nika Erjavec: (ne)stvarnost (posnetek intervjuja z umetnico)
Intervju z umetnico Niko Erjavec je nastal ob njeni samostojni razstavi (ne)stvarnost jeseni v +MSUM. Preko prostorskih relacij, ki jih tvorijo objekti iz izbranih materialov, Nika Erjavec gradi telesno izkušnjo, sestavljeno iz različnih čutnih dražljajev, predvsem z raziskovanjem razsežnosti vibracije, svetlobe in zvoka kot sodobnih kiparskih medijev, v katerih obravnava večplastnost problema, tj. sodobne družbeno-okoljske krize. Njena osredotočenost na objektno usmerjeno ontologijo, preko katere vzpostavlja materialno asociativno polje, se kaže v izboru banalnih, potrošnih in vsakdanjih ready-madeov, tudi zvočnih, s katerimi vzpostavlja direktno povezavo z našo potrošno, k ustvarjanju potreb naravnano predmetno kulturo.
Razstava je bila del serije PREPIH, ki je namenjena predstavitvam mlajših umetnikov in svežim idejam.
Več o akciji #naprejvpreteklost in programu lahko preberete tukaj.