MG+MSUM

Zdenka Badovinac: Politika zbirke Arteast 2000+

V predavanju z naslovom Politika zbirke Arteast 2000+ bo direktorica Moderne galerije osvetlila koncept in zbiralno politiko pionirske zbirke vzhodnoevropske umetnosti, ki ima še vedno edinstveno pozicijo v umetnostnem svetu in zdaj že štirinajsto leto uvšča našo institucijo med najbolj referenčne muzeje v Evropi.

 

Mednarodno zbirko Arteast 2000+ je Moderna galerija začela oblikovati ob koncu devetdesetih letih, torej ob koncu desetletja velikih političnih in družbenih sprememb tako v lokalnem kot v globalnem smislu. Že ob njeni ustanovitvi je bilo opredeljeno poslanstvo zbirke: Moderna galerija z njo vzpostavlja novo dimenzijo svoje dejavnosti, ki presega strogo nacionalne okvire; z zbirko, ki jo sestavljajo v glavnem vzhodnoevropski umetniki pa želi predstaviti do sedaj prezrto umetnost, vzpostaviti dialog med nezahodnimi in zahodnimi umetniki in tako oblikovati drugačno zgodbo o razvoju umetnosti v drugi polovici 20. stoletja. Tako je bila Moderna galerija prva institucija v Evropi, ki je začela sistematično zbirati dela vzhodnoevropskih umetnikov in ponovno pisati zgodovino povojne umetnosti. Zdenka Badovinac je oblikovala zbirko s pomočjo mednarodno uglednih svetovalcev, Viktorjem Misianom, Piotrom Piotrowskim, Haraldom Szeemanom in Igorjem Zabelom. Zbirka vključuje dela prej nepoznanih povojnih avantgardistov iz Vzhodne Evrope in nekaterih mednarodnih zvezd kot je recimo Marina Abramović, Braco Dimitrijević, Ilya Kabakov, Anish Kapoor. V zadnjih let se bogati predvsem z zelo pomembnimi donacijami , kot je recimo Leta 1990 smo govorili o svobodi, zdaj govorimo o denarju, zdaj že svetovno uveljavljenega romunskega umetnika Dana Perjovschija, ter v e-flux Video Rental umetnikov Juliete Aranda & Antona Vidokleja.

 

Zbirka Arteast 2000+ pa vključuje tudi dela nekaterih pomembnih zahodnih umetnikov, ki smo jih pridobivali skozi 1990. leta, ko je Moderna galerija pospešila svoje mednarodne dejavnosti.

 

Badovinčeva bo govorila o različnih postavitvah te zbirke doma in v tujini in te povezovala a svojim konceptom zbirke kot orodja zpostavljanja enakopravnejše izmenjave idej v globalnem prostoru in pomena ustvarjanja paralelnih narativov.

 

Predavanje je prvo v seriji tematskih predstavitev zbirk Moderne galerije, ki jih bodo izvajali kustosi zbirk MG+MSUM z namenom, da bi zbirke in področja, ki jih zbirke pokrivajo naredili dostopnejše javnosti.