V okviru festivala SONICA je v pritličju Muzeja sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM) na ogled razstava slovenske umetnice Vesne Petresin z naslovom Synaescapes.
SONICA od nekdaj predstavlja sveže in pri nas neznane avtorje ter avtorice s področja zvočnih umetnosti, glasbe in avdiovizualnih praks. V sklopu tokratne edicije festival predstavlja prvo samostojno razstavo slovenske umetnice Vesne Petresin, ki že več let dela in ustvarja v tujini, a se doslej še ni predstavila na domačih tleh. V sklop razstave Synaescapes bo vključenih in predstavljenih pet njenih abstraktnih avdio-video del, kjer zvok neposredno sinestetično soustvarja tridimenzionalne krajine.
Vesna Petresin (SI)
Dr. Vesna Petresin, BSc PhD FRSA, je arhitektka časa, raziskovalka gibanja, premišljevalka našega časa in transdisciplinarna umetnica. Po besedah kustosinje Fatos Ustek v svojem delu vzbuja »osebne in kolektivne epifanije telesa, prisotnosti, intuicije in čustev«. Bila je rezidenčna umetnica in predavateljica na Amsterdamski univerzi za umetnost ter na Univerzitetnem kolidžu v Londonu (UCL), gostujoča raziskovalka na Goldsmithsu v Londonu in rezidenčna umetnica v Centru za umetnost in medije ZKM Karlsruhe. Doktorirala je z raziskavo o časovni kompoziciji v arhitekturi, umetnosti in glasbi. V svoji praksi raziskuje odnos med (socialnim) telesom in tehnologijo. S preučevanjem optike, kompleksne geometrije in akustike eksperimentira z arhitekturno dimenzijo naše kognicije in razumevanja prostora ter časa. Sklada in izvaja imerzivne opere, ki raziskujejo neotipljive strukture: njen glas, kontemplacijo svetlobe, podobe, gibanja in pregrad med intimnim in javnim prostorom. Ta format ji omogoča razširitev analognih medijev v imerzivna doživetja sodobnih ritualov. Kritično se ukvarja z okoljskimi vprašanji, podnebnimi spremembami, čisto vodo in dostopno energijo ter ponuja razmislek o tehnoloških in progresivnih utopijah. Svoja dela – performanse, imerzivne izkušnje, multimedijske instalacije in artefakte – je predstavljala na številnih mednarodnih festivalih in prizoriščih, med drugim v galeriji Tate Modern, na ArtBasel Miami, v Royal Festival Hall, Kraljevi akademiji za umetnost, na Beneškem bienalu, Mednarodnem filmskem festivalu v Cannesu, Inštitutu za sodobno umetnost v Londonu, CERN-u, Operni hiši v Sydneyju, Dunajski secesiji, Nemškem muzeju, Svetovnem festivalu arhitekture in Pekinškem bienalu arhitekture. Prejela je številne umetniške in industrijske štipendije ter patente na področju inženirstva, prav tako pa je dobitnica nagrade Knight Foundation Award for the Arts. Poleg tega je delovala kot svetovalka v industriji, predavateljica in javna govorka, objavljala je v mednarodnih publikacijah (Thames & Hudson, Springer, John Wiley & Academy) in je članica Kraljeve družbe za umetnost (Royal Society of Arts).
SONICA 2025: -STREAM
15.─18. april 2025
www.sonica.si
Festivalska vstopnica:
https://olaii.com/event/6639/festival-sonica-2025
Koprodukcija: MoTA - Muzej tranzitornih umetnosti, Zavod Festival SONICA in Moderna galerija.
Koncert podpirata Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Ljubljana - oddelek za kulturo.
Tonota je varovanka platforme SHAPE+ za inovativno glasbo in interdisciplinarno umetnost, ki jo sofinancirata Evropska unija in Pro Helvetia.