Jasmina Cibic
Paviljon
Video, 6:43 min, 2015
Paviljon, najnovejša video instalacija Jasmine Cibic, predstavlja eksperimentalne dokumentarne gibljive slike, s katerimi poskusi rekonstruirati podobo paviljona Kraljevine Jugoslavije, zgrajenega leta 1929 za Svetovno razstavo v Barceloni.
To začasno zgradbo je zasnoval srbski arhitekt Dragiša Brašovan in legenda pravi, da je na razstavi prejela prvo nagrado. Zaradi političnih spletk pa je bila potem ob prvo mesto, namesto nje pa ga je dobil nemški paviljon oziroma njegov arhitekt Mies Van der Rohe. Cibic poskusi izslediti zasnovo zgradbe skozi uradne in zasebne arhive in rekonstruira maketo izvirnika v merilu 1:7.
S konfliktnim povezovanjem zgradbe, ki naj bi predstavljala nacionalno državo, z zgradbo, ki naj bi bila bivališče eksotične seksualizirane želje, ter z orodjem državnega vojaškega nadzora Paviljon govori o optikah avtoritarnega zidanja kontrolnih stolpov in o njihovih metodah mehke moči.
Pripovedovalec: Eva Pope
Igralci: Dragana Alfirević, Teja Reba, Jelena Rusjan, Katarina Stegnar and Tina Valentan
Scenarij in režija: Jasmina Cibic
Kustosinja svetovalka: Gordana Nikolić
Direktor fotografije: Nejc Saje
Dodatna kamera: Tomaž Gorkič
Stoječa kamera: Matevž Zupanc
Kostumografija: Sanja Grcić
Oddelek za umetnost: Mateja Šetina
Mizarstvo: Andrej Zavodnik
Oblikovanje svetlobe: Gašper Kocjančič
Vodja scene: Luka Curk
Postrežba: Denis Dautovič
Maska: Nathalie Horvat
Frizura: Sonja Murgelj
Montaža: Michelle Deignan
Spletna montaža in barva: Sue Giovanni
Masteriranje zvoka: Lee Slater
Produkcija: Waddington Studios London
Snemano v: Španski Borci Cultural Centre Ljubljana
Naročnik: MSUV, Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad.
Zahvale: Muzej Jugoslovanske zgodovine Beograd, Miloš Jurišić, Muzej znanosti in tehnologije Beograd in Una Popović.
©Jasmina Cibic 2015
Del programa Performing the Museum, mednarodnega projekta, ki ga je financiral Evropska unija v programu Kreativna Evropa.
______________________________
Umetnica Jasmina Cibic, ki deluje v Londonu, je s projektom “Za naše gospodarstvo in kulturo” zastopala Slovenijo na 55. beneškem bienalu. Med njenimi novejšimi projekti in razstavami so samostojne razstave Graditi željo (Muzej sodobne umetnosti v Vojvodini), “Porušiti in zgraditi znova” (Muzej sodobne umetnosti v Beogradu), “Spielraum” (MGLC Ljubljana), “Narod ga ljubi” (Ludwigov muzej v Budimpešti); skupinske razstave “Demented Architecture” (Prismuknjena arhitektura, Mestna galerija v Wellingtonu), “Naši heroji” (Umetnostna galerija Maribor), “The Possibility of an Island” (Le Commun, Bâtiment d’art contemporain v Ženevi); solo razstava “Fruits of Our Land” (galerija SAW v Ottawi); skupinske razstave v Narodnem muzeju zgodovine in umetnosti v Luksemburgu, na 30. mednarodnem grafičnem bienalu Ljubljana, na Oktobrskem salonu v Beogradu, v okviru U3 – 7. trienala sodobne umetnosti (MSUM, Ljubljana), na festivalu Dokfest (Kulturbahnhof v Kasslu), v graškem muzeju Joanneum, na California College of the Arts v San Franciscu, v Moderni galeriji v Ljubljani in v Galeriji Škuc v Ljubljani. Njene filme so v zadnjem času predvajali v berlinski Hiši kultur sveta, v okviru programov KORO v Oslu, na festivalu Les Rencontres internationales v Parizu, na Mednarodnem festivalu dokumentarnega filma v Københavnu ter v okviru filmskega programa na sejmu Art Brussels.
Domača stran: www.jasminacibic.org