'Tu bomo ostali,
zato pijte morje.
Varujemo sence figovcev in oljk,
Porajamo ideje
kot kvas v testu,
naši živci so hladni kot led,
medtem ko v naših srcih gori peklenski ogenj'
Tawfiq Zayyad
Srečanja z Ozvezdji je dvodnevni ustvarjalno-pogovorni program, zamišljen kot niz intimnih in neformalnih druženj ob filmih, poeziji, hrani in razstavah. Poteka skupaj z razstavo Ozvezdja mnogoterih želja: ob vzhodnem obzorju ter vključuje odprtje nove razstave Zgodba o Gazi ostaja, ki jo je pripravil Palestinski muzej.
Skupni namen teh druženj je, da se dobimo s prijatelji in neznanci in raziščemo, kako sta lahko ustvarjalna praksa in kultura aktivno mesto za nadnacionalno solidarnost in odpor. Na druženjih se bomo posvečali veznemu tkivu med umetniškim in političnim ter raziskovali vlogo umetnosti, poezije in filma v osvobodilnih gibanjih tako v zgodovini kot sedanjosti.
Zbiramo se z namenom, druži nas prijateljstvo in spodbuden pogovor ob zavedanju, da morda ne bomo našli odgovorov na najbolj pereča vprašanja današnjega časa, a da nam bosta volja in želja po skupnem premisleku o stvareh ostali zagotovljeni.
Vstop v muzej bo ves čas trajanja programa prost in odprt za vse. Pridružite se nam.
PROGRAM
Sodelujejo: Bayan Abu Nahla, Essa Grayeb, Sima Kokotović, Massimiliano Mollona, Alice Ongaro Sartori, Angelina Radaković
Torek, 5. november 2024
17:00–19:00 projekcija filma Off Frame AKA Revolution Until Victory (2016), 60'
Režiser: Mohanad Yaqubi, pisca: Reem Shilleh & Mohanad Yaqubi, montaža: Ramzi Hazboun & David Osit. V angleščini z arabskimi podnapisi. Po filmu sledi pogovor v angleščini.
Film je meditacija o boju palestinskega ljudstva, da bi ustvarilo podobo in samoreprezentacijo po lastni volji v šestdesetih in sedemdesetih letih 20. stoletja z ustanovitvijo Palestine Film Unit kot dela PLO-ja. Potem ko so bili v raziskavi odkriti filmi, shranjeni v arhivih po vsem svetu, se film začne s priljubljenimi upodobitvami sodobne Palestine in sledi delom militantnih filmskih ustvarjalcev, ki so si z revolucionarnimi in militantnimi filmi prilaščali nazaj podobo in pripoved. Z obujanjem pozabljenega spomina na boj film Off Frame [Zunaj kadra] oživlja tisto, kar je v kadru, hkrati pa snuje kritično refleksijo z iskanjem tistega, kar je zunaj kadra.
19:00–20:00 javno vodstvo po razstavi Ozvezdja mnogoterih želja: ob vzhodnem obzorju. Vodijo: Essa Grayeb, Bojana Piškur, Angelina Radaković. Vodstvo bo v angleščini.
20:00 odprtje razstave Zgodba o Gazi ostaja, ki jo je pripravil Palestinski muzej.
Razstava Zgodba o Gazi ostaja zajema več tem, ki osvetljujejo osrednje vidike zgodovine Palestine in palestinskega vprašanja. Ponuja vpogled v umetnost, zgodovino in geografijo Palestine, kar vključuje Palestino pred današnjimi mejami in načrtom razdelitve v okviru britanskega mandata do njene sedanje realnosti. Razstava prikaže zgodovino obsežnih vojn, ki so opustošile to ozemlje; vojn, ki so izhajale iz političnih in gospodarskih ambicij velikih sil po njenih naravnih virih in kulturni dediščini. Dokumentira tudi vrsto agresivnih izraelskih napadov na Gazo in vojn od leta 2000, ki so se končale s prevladujočo genocidno vojno. Druga tema razstave je kolonialna pristranskost mednarodnega prava v korist Izraela. To zajema tudi uporabo pravice veta Združenih držav Amerike v Varnostnem svetu na vsako resolucijo v zvezi s Palestino in Izraelom ter vpliv tega na pravico palestinskih beguncev do vrnitve in pravico do samoodločbe. Posledica tega je pomanjkanje palestinskega zaupanja v sposobnost mednarodnega prava, da uresniči pravico. Razstava poudarja, kaj se je razcvetelo namesto tega: trajno upanje, ki izhaja iz svetovnih solidarnostnih gibanj od dvajsetih let prejšnjega stoletja do danes in ki je okrepilo palestinsko vztrajanje pri pravici do življenja.
20:00–22:00 druženje s pogostitvijo, Kulturno društvo Anatolija.
Kulturno društvo Anatolija vključuje ženske, ki so bile zaradi političnega preganjanja z družinami prisiljene zapustiti Turčijo in so svoj dom našle v Ljubljani. Preživljajo se z občasnimi deli, med njimi je predvsem prodaja in pripravljanje tradicionalne turške hrane in poučevanjem ročnih spretnosti, med katerimi izstopajo delavnice tradicionalne tehnike slikanja z vodo ebru.
Sreda, 6. november 2024
16:00–18:00 Trdijo, da ni odpora, delavnica s poezijo
‘Če moram umreti,
naj to prinese upanje,
naj bo povest‘
Refaat Alareer
Pridružite se nam na srečanju z Angelino Radaković in prijatelji, kjer se bomo skupaj posvetili poeziji, da bi raziskali poetiko odpora in solidarnosti. Pri tem nam bo za izhodišče pesem Tawfiqa Zayyada, ki je na razstavi Ozvezdja mnogoterih želja: ob vzhodnem obzorju. Udeležence vabimo, da na srečanje prinesejo pesem ali besedilo v katerekoli jeziku, ki jim govori o odporu, bolečini, upanju. Skupaj bomo brali, prevajali in razpravljali o tem, kako sta lahko pisana beseda in poezija močni prvini v emancipacijskih prizadevanjih.
Zbrali se bomo ob prigrizkih, pijači in pogovoru.
18:00-19:30 predavanje (v angleščini): Essa Grayeb: V sladkih in trpkih urah: ustavitev in politika čakanja v palestinski umetnosti
»Moje srce je vse z vami« je skoraj devetminutna videomontaža, predvajana v zanki v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova. Video prikazuje trenutke tišine in premolke iz enega najbolj ikoničnih arabskih govorov 20. stoletja – ostavke egiptovskega predsednika Gamala Abdela Naserja po porazu leta 1967. V predavanju bo palestinski umetnik Essa Grayeb predstavil svoj nastajajoči opus, ki ga razvija od leta 2019, in prikazal, kako se palestinska umetnost spopada z začasno ustavitvijo z metaforami čakanja in razseljenosti. Predavanje podaja tudi vpogled v sodobno palestinsko umetnost v luči trajajoče nakbe in genocida, ki se dogaja v Gazi, na Zahodnem bregu in v Libanonu.
Po predavanju sledi pogovor v angleščini.
Več o sodelujočih:
Bayan Abu Nahla je vizualna umetnica iz Gaze. Po študiju grafičnega dizajna se je ukvarjala z vodenjem inovativnih stripovskih delavnic za otroke in mladostnike. Med vojno je bila prisiljena zapustiti Gazo, trenutno pa je v Marseillu (Francija) v okviru umetniške rezidence.
Essa Grayeb je v Jeruzalemu živeči palestinski vizualni umetnik, ki v praksi združuje širok nabor medijev, predvsem fotografijo, gibljive podobe in instalacijo. Njegovo delo izvira iz raziskovanja elementov, povezanih z zgodovinskimi trenutki kolektivnega spomina in pozabo, ter tega, kako se odražajo v popularni kulturi.
Sima Kokotović je podoktorski raziskovalec v Center for Advanced Research in Global Communication na University of Pennsylvania. v Raziskovanju se osredotoča na presečišča med filmskimi kulturami in levičarskimi politikami v svetovnem kontekstu. Poleg pedagoškega dela in pisanja je prispeval tudi k soorganiziranju več projektov, ki postavljajo v ospredje in raziskujejo politične zmožnosti sodobne filmske kulture.
Massimiliano Mollona razvija institucionalne eksperimente okrog pojma »skupnega« – presečne prostore politične in gospodarske avtonomije – kot pedagog, raziskovalec, kustos, aktivist in filmski ustvarjalec. V raziskovanju, ki temelji na participativni metodologiji, ki združuje kritično antropološko raziskovanje in umetniške intervencije, se posveča družbenim razredom, delu ter dekolonialnim in postkapitalističnim preobrazbam. Mollona je predaval antropologijo umetnosti in politično antropologijo na univerzi Goldsmiths v Londonu, zdaj pa predava Oddelku za umetnosti (DAR) Univerze v Bologni. Je tudi ustanovni član Institute of Radical Imagination (IRI).
Alice Ongaro Sartori dela na področju vizualne kulture in založništva. V raziskavah se posveča presečiščem med naravo in kulturo. Kot koordinatorka komunikacij in posebnih projektov sodeluje z založbo wetlands, ki se posveča vprašanjem družbene in okoljske trajnosti. Na Universität Hamburg pripravlja doktorat iz umetnostne zgodovine. Bila je sokustosinja javnega programa festivala Floating Cinema (2020–2022), MICROCLIMA in Ocean Space (2019–2021) ter je sodelovala s Centro Sperimentale di Cinematografia / Nation Film School of Italy. Živi in dela v Benetkah.
Angelina Radaković je v Londonu živeča kustosinja in kulturna organizatorka. V svojih sedanjih raziskavah se posveča odnosu med časom in spominom v kontekstu temeljev gibanja neuvrščenih. Skupaj z Bojano Piškur je kurirala razstavo Ozvezdja mnogoterih želja: ob vzhodnem obzorju v +MSUM-u v Ljubljani. Diplomirala je iz zgodovine umetnosti (SOAS, London), magistrirala pa iz postkolonialnih kultur in globalne politike (Goldsmiths University, London). Dela kot kustosinja v The Mosaic Rooms v Londonu.