MG+MSUM

SIMPOZIJ | ARIA: Konec svetov
17. avgust — 18. avgust 2024 | 16:00 — 19:30
#

Govorci_ke: Áron Birtalan, Alice Bucknell, Carina Erdmann, Cécile B. Evans, Tom K Kemp, Klara Kofen, Lucia Pietroiusti, Lukáš Likavčan, Omsk Social Club

 

Z dvodnevnim javnim simpozijem in igro vlog (role-playing game) za izbrane udeležence, ki mu bo sledila, se letošnja edicija ARIE giblje po somračnem območju naše nadvse nenavadne sedanjosti, kjer se mešajo in spajajo resničnost in fikcija, poznano in tuje, preteklost in prihodnost.

 

Simpozij z naslovom Worlds’ End (Konec svetov) se bo osredotočil na medsebojne povezave umetnosti, igre in ekološkega razmišljanja na presečišču s politiko ter se vprašal, kateri imaginariji naj oblikujejo umetniško in institucionalno prakso v času planetarnega pretresa.

 

Na simpoziju, ki bo vključeval predavanja, razprave, transformativno igro ter projekcijo filma in voden ogled sorodne razstave, se bomo seznanili s spekulativnimi orodji, pristopiin idejami, ki nam lahko pomagajo opustiti in pokopati tiste svetovne speve, ki so oblikovali našo antropocentrično ekologijo, se uglasiti s porajajočimi ritmi, ustvariti pogoje za radikalno nove načine bivanja in se soočiti z realnostjo izumrtja ter se medtem „učiti kako gledati onkraj bližajočega se horizonta konca, naproti tistemu, kar bo prišlo“ (F. Campagna).

 

 

URNIK 

 

Sobota, 17. avgust 

 

➤  16.00–17.00 

Okrogla miza / Politika in pedagogika umetniškega igranja vlog kot kolektivnega postajanja

 

V dialogu z Áronom Birtalanom, Carino Erdmann in Omsk Social Club, bomo na panelu osvetlili različne metodologije in poglede na igranje vlog (role-play) v kontekstu umetniške prakse ter obravnavali politične in pedagoške obljube tega medija v času, zaznamovanem s krepitvijo konzervativne politike in izrednimi podnebnimi razmerami. Z gosti se bomo pogovarjali o njihovih pristopih k vprašanjem zmožnosti delovanja (agency), identitete in kolektivnosti, pa tudi o njihovem skupnem zanimanju za okultno magijo (magick), mistiko in moč prelivanja med svetovi življenja in igre, resničnostjo in fikcijo. Vprašali se bomo, kako igre vlog lahko pomagajo razgraditi zakoreninjene ideje, norme in antropocentrične predpostavke, postaviti temelje za kolektivno prakso oblikovanja svetov osnovano na soustvarjalnemu postajanju namesto individualizmu, ter razviti nove načine obstajanja in čutenja v svetu, ki ga preoblikujejo ekološke spremembe.

 

Moderirata: Tjaša Pogačar in Brandon Rosenbluth

 

➤  17.00–17.45 

Predavanje / Lukáš Likavčan: Planet nesebičnih: Filozofija za naseljivo Zemljo

 

Lukáš Likavčan bo v predavanju osvetlil svoje nedavno delo, ki planetarne imaginarije usmerja k astronomskemu konceptu planeta in k spekulativnim zgodovinam, ki jih omogočajo različne rešitve Fermijevega paradoksa. To ima neposredne posledice za politiko in etiko trajnosti, saj naše razprave usmerja k bolj vključujočim normativnim konceptom, kot sta naseljivost (habitability) ali proces in pogoji formacije planetarnega okolja.

 

➤  18.00–18.45 

Predavanje / Lucia Pietroiusti: Vse, kar je ostalo od menjave letnih časov

 

Ko opazujemo živali in rastline, smo pogosto priča nekakšni pripravi na menjavo letnih časov: evolucijskemu plesu med vremenom in odločitvijo, kjer že prvi znaki preobrazbe spodbudijo odvajanje hranilnih snovi iz listov, vznik poganjkov in brstov, shranjevanje hrane in maščob, grajenje brlogov in gnezd. V luči sprememb naši več-kot-človeški sopotniki morda ne vedo, kaj jih čaka, nedvomno pa vedo, kako se nanje pripraviti.

 

V predavanju, kuratorka Lucia Pietroiusti izhaja iz svojih izkušenj ukvarjanja z umetnostjo in ekologijo, ter iz svojih raziskav in izobrazbe s področja žalovanja in obredov. V spremstvu misli Vanesse Machado de Oliveira do Federica Campagne in Ernesta de Martina, bo Pietroiusti poskušala odpreti vprašanja o svetu, ki se končuje. Katere miselne navade, katere zgodbe in kateri obredi nam lahko v času temeljite preobrazbe pomagajo vzdrževati in prevedriti spremembe? Katere koščke žerjavice preteklosti že držimo v svojih rokah? Kako ustvariti prostor za tisto, česar morda nikoli ne bomo doživeli? In kaj ima s tem opraviti umetnost?

 

➤  18.45–19.30 

Razprava / Lucia Pietroiusti, Lukáš Likavčan
Moderirata: Tjaša Pogačar & Brandon Rosenbluth

 

 

Nedelja, 18. avgust 

 

➤  16.00–16.30 

Predavanje / Tom K Kemp: Zakaj pušča? Vesolja v steklenicah in peklenski igralci.

 

Posmrtno življenje, simulacije delcev in youtuberske terarije lahko opredelimo kot “mezokozmose”: reducirane in zaprte ekosisteme, mesta spekulacij, ki ležijo med nadzorovanimi in spontanimi obnašanji. Na predavanju bomo s pomočjo študij iger in različnih zgodovinskih formalizacij hipotetičnih alternativnih družb razmišljali o razmerju med mezokozmosi, rekonfiguracijo sveta, formalnimi lastnostmi razvijanja in igranja fiktivnih RPG (role-playing games) okolij ter o njihovih protislovjih in potencialih.

 

➤  16.30–17.00 

Predavanje / Klara Kofen: Vsem “kaj bi bilo, če bi bilo” smetiščem

 

Lauren Berlant piše: “Nekoč sem se oklicala za utopistko (…) Morala bi se označiti za heterotopistko, ki se posveča življenju v soobstoju mnogih oblik življenja.”

 

Kakšni organizacijski, čutni in afektivni režimi vzniknejo, ko so vse oblike obstoja izven ravnotežja? In kako je mogoče njihovo preteklost sintetizirati z mnogimi potencialnimi prihodnostmi? Je sinteza pravi način organizacije ali pa je potreben nov, radikalno kompozicijski pristop? Klara Kofen bo v predavanju predstavila svoje raziskovanje polikrize 17. stoletja, ki je sovpadla z rojstvom številnih modernosti, ter svoje delo avtorice oper, ki ji služijo kot formalni, zgodovinski, organizacijski in estetski vektorji; oblika “multimodalnega ustvarjanja sveta”, ki je prevodno, afektivno in kompozicijsko.

 

➤  17.00–17.30 

Predavanje / Alice Bucknell: Vsi poligoni sveta

 

V predavanju bo Alice Bucknell obravnaval_a zgodovino in prihodnost simulacije v video igrah, povezave med zabavo in napovedovanjem podnebnih sprememb ter paradoks prediktivnih tehnologij, ki onemogočajo druge možne prihodnosti. Ekipa 250 ljudi iz Stockholma s prenosnimi skenerji kroži po zemeljski površini in izpolnjuje svojo obljubo, da bo "posnela ves svet". V Wyomingu s superračunalnikom izvajajo simulacije z digitalnim dvojnikom Zemlje podjetja za videoigre, da bi ugotovil, ali je sončno geoinženirstvo dobra zamisel. Na Tajvanu igralec pusti vklopljen svoj spletni prenos, ko se v resničnem življenju in v svetu videoigre GTA VI začnejo krepiti vetrovi tajfuna. Delo Vsi poligoni sveta, ki se odvija znotraj igralnega pogona, anticipira temačnejše gonilo popolne simulacije in hkrati upošteva afektivne zmožnosti igralnega pogona kot živega ekosistema, ki je sposoben ustvarjati nove načine bivanja v svetu. 

 

➤ 17.45–18.45  

Razprava / Alice Bucknell, Klara Kofen, Tom K Kemp

Moderirata: Tjaša Pogačar in Brandon Rosenbluth

 

➤ 18.45–19.30 

Projekcija filma / Cécile B. Evans: Reality Or Not (Resničnost ali ne)

 

Film Reality or Not (Resničnost ali ne) (2023) spremlja skupino srednješolcev iz predmestja severno od Pariza, ki na povabilo ameriškega producenta sodelujejo v resničnostnem televizijskem šovu, pri čemer zavrnejo lastno resničnost. Njihovo zgodbo o radikalizaciji spodbuja producent_ka (Evans), pripoveduje pa njihova nekdanja učiteljica (Alexandra Stewart). Dijaki začenjajo vaditi skakanje med svetovi, kar film popelje skozi različne resničnosti. Poleg skupine mladih prepletene zgodbe gradi eklektična paleta likov od nekdanje zvezdnice resničnostnega šova The Real Housewives, ki je postala hekerka in poskuša zrušiti Mednarodni denarni sklad do skupine neuspešnih renderjev virtualnega vplivneža, ki se združijo v sindikat delavcev. 35-minutni film je prepleten s pronicljivim humorjem, kar omogoča ostre preglede sodobne kulture in mikavnimi podobami. Te igrajo pomembno vlogo pri napadu idej in gledalce vabijo v različno odvijajoče se realnosti. „Ni tebe, ni mene, ni zgodbe“.

 

 

Več informacij: https://projekt-atol.si/work/worlds-end-simpozij/

 

 


 

ARIA (Algo-Rhythmic Ideation Assembly) je poletna šola, zasnovana kot igra vlog, ki se odvija skozi prizmo fikcijsko-teorijske pripovedi. ARIA gosti mednarodne mentorje – umetnike, teoretike in druge strokovnjake, da bi skupaj z udeleženci programa raziskala načine zamišljanja novih možnosti in oblik našega sveta v času ekoloških sprememb.

 

ARIA, Algo-Rhythmic Ideation Assembly

17– 23 Avgust 2024  

Kuratorja: Tjaša Pogačar & Brandon Rosenbluth

Produkcija: Zavod Projekt Atol (Lara Mejač & Uroš Veber)

V sodelovanju z: ŠUM revija (Društvo Galerija Boks)

Koprodukcija: Moderna galerija (MG), Mednarodni grafični likovni center (MGLC)

Zasnova igre vlog: Omsk Social Club

Grafično oblikovanje: Nicola Tirabasso  

 

ARIA poteka v okviru projekta More-Than-Planet, ki je sofinanciran s strani programa Evropske unije Ustvarjalna Evropa in podprt s strani Ministrstva za javno upravo, Ministrstva za kulturo Republike Slovenije in Mestne občine Ljubljana – oddelka za kulturo.