MG+MSUM

VRT +MSUM

Obiščite nas v +MSUM-u tudi poleti, pridružite se vodstvu v času Poletnih sred, osvežite se na naši terasi ob prebiranju publikacij MG+MSUM-a in hladni pijači ter pokukajte na naš vrt+MSUM!

 

Zelenjavni vrt na južni zelenici ob muzeju je nastal spomladi leta 2013 kot zamisel kolektiva O-JEJ (Loup Abramovici, Bara Kolenc, Rado Jaušovec, Teja Reba) v okviru 7. trienala sodobne umetnosti v Sloveniji - U3.

 

Ker ideja vrta v urbanem prostoru vzpodbuja aktualne iniciative o skupnostni, koristni uporabi javnih zelenih površin in medgeneracijski izmenjavi znanja, umetniške prakse, ki vključujejo ekološke in trajnostne oblike sodelovanja v lokalni skupnosti pa srečamo tudi pri nekaterih umetnikih v zbirki MG+MSUM-a in na razstavi Sedanjost in prisotnost (Marjetica Potrč, Marko Peljhan, Apolonija Šušteršič...), smo se odločili, da vrt začasno obdržimo ter ga osmislimo tudi z utečeno izobraževalno dejavnostjo.

 

Delavnice vrtnarenja za najmlajše smo namreč začeli uvajati že pred dvema letoma kot del projekta Dan očarljivih rastlin. Istega leta smo v sklopu Tedna otroka sodelovali z bližnjo Škratovo domovalnico, ki ima svoj prostor in vrt blizu nas, na AKC Metelkova. Sklop delavnic Skloni se, naj ti povem, kar vem! sta vodila umetnika Estela Žutić in Gilles Duvivier. Delavnice z Estello in Gillesom smo leto kasneje ponovili v Moderni galeriji, ozaveščanje najmlajših o pomenu vrtnarjenja pa smo nadaljevali tudi ob razstavnem programu Muzeja sodobne umetnosti Metelkova. Ob razstavi Jožeta Baršija smo imeli delavnico Zakaj gojiti zelenjavo?, ki je bila uvod v poletno vrtnarenje v +MSUM-u. Ob muzejskem vrtu v sklopu U3-ja pa smo imeli delavnice v okviru Počitniškega tedna 3M in ob Poletnih sredah - Škratki, ekologija, trajnostni razvoj in umetnost.

 

Muzejski vrt smo lani povezali z razstavo Vmesna postaja 1:1 - na delavnici Kuhar, vrtnar, njegova žena in sosedovi otroci smo uporabili tudi pridelke z našega vrta.

 

V letošnjem letu poskušamo vrt še bolj povezati z zainteresiranimi uporabniki. Ob Dnevu soseda v Četrtni skupnosti Center smo sodelovali z najmlajšimi uporabniki projekta Onkraj gradbišča, ki je lep primer lokalnih pobud vrtnarjenja v urbanem okolju, ki so jih sprožili umetniki in zamenjali sadike. Otroke smo v času poletnih počitnic gostili tudi v +MSUM-u.

 

V poletnem času sodelujemo v programu Zelemenjava v bližnjem Parku Tabor z delavnicama Art/Vrt, ki smo jih izvedli tudi v sklopu festivala Chelsea Fringe.

 

V zadnjem času nam pri vrtnarjenju pomagajo prostovoljke iz sosednjega Doma upokojencev Tabor, ki skrbijo tudi za medgeneracijsko izmenjavo izkušenj. Za sosede, prijatelje in sodelavce pa ob koncu avgusta pripravljamo piknik z glasbo in pogostitvijo iz pridelane zelenjave.