MG+MSUM

POLETNA ŠOLA 2025 | Revolucionarne poti. Cilj: Tovarištvo
24. avgust - 31. avgust 2025
#

Gradnja železniške proge Šamac-Sarajevo, mladinske delovne brigade, 1947, zasebni arhiv, avtor neznan

 

Četrta poletna šola, ki jo skupaj organiziramo Moderna galerija (Ljubljana), Muzej afriške umetnosti (Beograd) in Muzej sodobne umetnosti Črne gore (Podgorica), bo omogočila nomadsko učno izkušnjo s potovanjem po treh mestih na Balkanu – Ljubljani, Beogradu in Podgorici –, na katerem bomo raziskovali dediščino jugoslovanskega socializma, solidarnostne delovne akcije, antifašistične spomenike in kulturne povezave gibanja neuvrščenih. V potovanje bodo vključena predavanja, delavnice, razprave in performansi, poudarek pa bo na »lokalno umeščenem znanju«. Udeleženci se bodo seznanili s tremi raznolikimi muzejskimi zbirkami, ki prevprašujejo tradicionalne zahodnocentrične umetnostne zgodovine in kanone.

 

Teme:

 

»Drugi vzhodi«: preučevanje vzhoda z dekolonialnega in pluraliziranega vidika, s poudarkom na zbirki Arteast 2000+ v Ljubljani.

Spomeniki in spomin: preučevanje partizanskih spomenikov, ustvarjenih v Jugoslaviji po drugi svetovni vojni in posvečenih protifašističnemu boju in socialistični revoluciji. Po spremembi režima v devetdesetih letih so bili mnogi od teh spomenikov, od socrealističnih do modernističnih, poškodovani ali uničeni. Udeleženci poletne šole bodo raziskovali, kako ti spomeniki oblikujejo kolektivni spomin in identiteto.

Prevpraševanje zahodnega kanona: raziskovanje treh muzejskih zbirk, ki ne sledijo linearnim, tradicionalnim umetnostnozgodovinskim narativom: Arteast 2000+, zbirka beograjskega Muzeja afriške umetnosti in zbirka umetnosti neuvrščenih držav v Muzeju sodobne umetnosti Črne gore. Te zbirke omogočajo raznovrstna, nelinearna raziskovanja umetnosti, politike in zgodovine ter s tem širijo pogled na zapuščino Vzhoda in gibanja neuvrščenih.

 

Struktura programa in učni cilji:

 

V sklopu poletne šole bodo udeleženci potovali od Ljubljane do Beograda in Podgorice. V vsakem mestu bodo preživeli dva dneva in se udeleževali predavanj, terenskih izletov in praktičnih delavnic. Poleg dela z zgoraj naštetimi temami bodo še:

♦ analizirali trajni učinek protifašističnih spomenikov in njihove vloge v kolektivnem spominu (Ljubljana, Jasenovac, Beograd, Podgorica),

♦ dobili kritičen vpogled v dekolonialne in pluralizirane umetnostne zgodovine,

♦ spoznali izzive pri snovanju nezahodnih zbirk in skrbi zanje ter se seznanili s kuratorskimi praksami v pogovorih s kustosi, umetniki in raziskovalci.

Program je zasnovan kot sodelovalno učno okolje, ki bo udeležence spodbujalo k dejavnemu vključevanju v razprave, skupinske projekte ter in-situ dejavnosti.

 

Poletna šola 2025 bo priložnost ne le za raziskovanje raznolikih in pogosto premalo zastopanih narativov vzhoda in neuvrščenega sveta, ampak tudi za to, da se iz revolucionarnih idej solidarnosti učimo oblikovati prihodnji svet. Z obiskom lokacij in institucij, s sodelovanjem z lokalnimi strokovnjaki in dostopom do svojstvenih zbirk bodo udeleženci dobili vpogled v kompleksne kulturne in politične krajine regije. Poleg tega jim bodo delavnice z lokalnimi umetniki omogočile udeležbo v ustvarjalnih procesih nekaterih najzanimivejših umetniških praksah v regiji, ki temeljijo na raziskavah razmerij moči v umetnostnem sistemu, različnih tradicijah eksperimentalnega in avantgardnega filma ter arhivih.

 

Predavali in delavnice bodo vodili: Rana Anani, Zdenka Badovinac, Nada Baković,  Sezgin Boynik,  Marina Čelebić, Anita Ćulafić, Doplgenger,  Merve Elveren, Emilia Epštajn, FOKUS Grupa, Siniša Ilić , Sima Kokotović, Irena Lagator Pejović, Teja Merhar, Ahmet Öğüt, Bojana Piškur, Nemanja Radonjić, Natalija Vujošević, Ivana Zatežić in Beti Žerovc.

 

Program predavanj, delavnic in dogodkov, ki bodo vsi v angleškem jeziku, bo objavljen na spletnih straneh Moderne galerije, Muzeja afriške umetnosti (Beograd) in Muzeja sodobne umetnosti Črne gore (Podgorica). Pridružena partnerja sta: Bunker/ Festival Mladi levi, Muzej Jugoslavije (Beograd) in Office for Contemporary Art Aotearoa.

 

Poletna šola bo potekala od 24. do 31. avgusta 2025

 

Več informacij in prijavnico najdete tukaj. Rok za prijavo je 25. marec 2025.

Za vsa vprašanja glede prijave se obrnite na Sanjo: sanja.kuveljic-bandic@mg-lj.si, z naslovom sporočila: Poletna šola 2025.

 

Organizacijska ekipa poletne šole: Bojana Piškur, Adela Železnik, Sanja Kuveljić Bandić, Emilia Epštajn, Natalija Vujošević.